Uneprobleem 3a lapsega

Kirjutas Sigridko

Poiss on olnud suht rahutu magaja(öösiti). Paar kuud tagasi rõõmustasime edasimineku osas, et poiss magas terved ööd ega ärganud enam. Nüüd panime lapse septembri alguses lapse lasteaeda ja rahulik uni on muidugi läinud. Algul ärkas öösel 2-3 korda nutab ja hüüab emmet. Nüüd aga läheb asi järjest hullemaks. Lasteaiast veel niipalju, et tundub, et ta on sellega hästi kohanenud. Läheb rõõmsalt lasteaeda ja ei nuta seal olles. Tundub, et kõik on nagu korras. Aga magamisega on suured probleemid. Kui ta enne magas päeval rahulikult 2-3 tundi, siis nüüd nutab ja hüüab emmet ka päevase une ajal. Ei tea kohe, mida ette võtta või kas annab üldse midagi ette võtta?

Tiiu kirjutas:

Lasteaeda minek on ju suur muutus elus. Lasteaeda ei saa emmet kaasa võtta. Huvitav on seal muidugi omajagu, aga mitu pikka päeva järjest sa ikka vapper jäksad olla. Öösel võib unenägudest hakata välja paistma, kui paha on ilma emmeta.
Täiskasvanud ju ka mõnikord peidavad oma kurbuse ja üksinduse mängu ning meelelahutuse sisse. Korraks ehk aitabki. Aga kui põnevad pildid silme ees enam ei keerle, tulevad teistsugused mõtted meelde.
3-selt on just täpselt paras aeg tunda ärevust ja hirmu iseseisva lasteaiapäeva ees ja kurvastada mõnusa titepõlve lõppemise pärast. Eks emadelgi on põhjust pabistada ja kurvastada, kõrvuti rõõmu, põnevuse, uhkuse, vabadusetunde ja muuga.

Ikka saab ette võtta.

Nii lasteaeda kui unenägudemaale tuleb minna üksi. Kui oleks midagi kaasa võtta, et seal nii kõle ei tunduks. Midagi, mis aitaks emmejuuresoleku tunnet meeles hoida: memmemusi, kiisupai, kalli-kalli, kaisujänku, kopatraktor või kõik kolm korraga.

Uuesti kokkusaamise mõte on ka oluline. Lahku minnes võib kõnelda sellest, mida õhtul või homme teha ja kui kaugel umbes on õhtu. Väikesel ei ole päris selget ettekujutust, kui pikk on päev. Väsides võib see tunduda igavikuna.

Taaskohtudes on hea jagada kõigepealt rõõmu ning tunda huvi ka muu toimunu vastu. Poolunes kurbusenuttu pole vaja kähku lõpetada, pigem lohutada ilma ülesäratamata puudutuse või vaikse jutuga (lauluga). Sedasi saate olla koos kurbusega kolmekesi.

Lasteaed on 3-sele täiskohaga töö, vahel tasub sellest puhata. Vähemalt alguses. Eks ole sümptomitest näha, kui lapsele üle jõu hakkab käima.

Kuidas ema uni on? Kas ema ise oskab ikka mõnuga magada?
Või kas oskate üldist rahutut und seostada millegagi elusituatsioonist, poja sünni- ja elukogemusest vms?