Laps ei söö midagi, mis ei ole ema valmistatud.

Kirjutas Kaie

5 aastane tütarlaps. Keeldub söömast lasteaias. Tarbib ainult ema tehtud toitusid. Ema kokakunst on valitud vastavalt ühe lapse maitsele. Ülejäänud pereliikmetele sobib sama söök, on alati sobinud. Sünnipäevadelt on pere sunnitud tihti lahkuma näljase lapse pärast. Laps nutab tahan süüa, aga laua peal pakutavat toitu ei söö.

Tiiu kirjutas:

Kui laps oma ema tehtud toitu sööb, siis pole asi sugugi kõige hullem. Ta usaldab oma ema. Aidata saab teda ka eelkõige ema.
Nii mõnigi laps on toidu suhtes valiv ja kohaneb vaevaliselt uute maitseelamustega. Sellele 5-aastasele tütarlapsele on aga millegipärast kujunenud arusaam, et ema toit on hea ja usaldusväärne, kuid kõik muu toit maailmas on paha ja vaenulik. Mingi tema elukogemus on kujundanud reaktsioonidesse sellise lõhe, mida sõnadega ümber veenda ei anna.

Tüdrukukese hirmud on vist pereelu üsna häirima hakanud. Ema võiks proovida näiteks psühholoogi abiga selgusele jõuda, mida tütar vajab. Millal ja kuidas toidust keeldumine kujunes? Mis imevägi ainult ema toitu nii väärtuslikuks peab? Millised on olnud ema ja lapse esimesed elukuud? Kuidas üldisemalt lapse emast eraldumine on sujunud?
Huvitav, kas külas sünnipäevalaual teiste roogade seas kodunt kaasavõetud hõrgutist laps riskiks maitsta?

Sööma sundimine on üsna riskantne tegu. Seda, et laps natuke maitseks, tasub aga mänguliselt õhutada. Maitsa võib anda küll emale, isale, mänguasjadele ja teistele headele kaaslastele. Preilit võib õpetada ise toitu valmistama. Ema võib lasta lapsel ennast sööta nende roogadega, mida tüdruk ära põlgab. Ainus, millega mängides ei tasuks liialdada, on paha tuju – ärrituvus, pettumus, ahastus jms. Mäng, mida ema-isa naudivad, juhatab – võib-olla alles pikapeale, aga kunagi ikka – uutmoodi arusaamade maailma.

Kui kaua last söögilaua ääres hoida, on iga konkreetse ema ja lapse vahelise suhte küsimus. Kui palju või kui vähe pinget nende vahele on paras? Mida laua taga istumine neile kummalegi tähendab?

Premeerimise puhul on väärtuslikum emotsionaalne külg. Vahel maksab ema rõõm ja isa uhkus rohkem, kui kallis asi.

Lasteaia söögi võib hiljem keegi ära süüa. Kuid senikaua võiks taldrikutäis siiski oma sööjat oodata, kuni kõik lapsed on lõpetanud ja laud koristatud.